Učitelji FKPV na usposabljanju za kakovost

Usposabljanje za neodvisne eksperte in predstavnike visokega šolstva s področja zagotavljanja kakovosti v visokem šolstvu je izvedla Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis). Dobili smo vpogled v razvoj Nakvisa in se skozi diskusijo na delavnicah seznanili s problematičnimi področji presoje. S tem smo prejeli smernice in priporočila za kakovostno delo, kar bo pripomoglo k oblikovanju celovitega sistema kakovosti na FKPV.

O kakovosti
Temeljna vrednota FKPV je zagotavljanje čim višje kakovosti, kar je opredeljeno tudi v poslanstvu. Usmerjenost na študente in njihovo kakovostno izobraževanje se izkazuje z vključevanjem študentov v procese spremljanja, ugotavljanja in zagotavljanja kakovosti, z vključevanjem v znanstveno-raziskovalno dejavnost, z možnostjo mobilnosti študija, z razvitim sistemom spremljanja in povečevanja učinkovitosti študija (pomoč podpornih služb, govorilne ure, svetovalne storitve in druge informacije povezane z vpisom in s študijem), s sodobnimi metodami učenja, s spremljanjem učnih izidov in pridobljenih kompetenc. Študentom in diplomantom želimo omogočiti vključevanje v družbene procese in javno življenje.
Sistem vodenja kakovosti je skrb vseh zaposlenih in sodelavcev FKPV, posebno odgovornost nosi vodstvo fakultete. Komisija za kakovost v sestavi 5-ih članov je zadolžena za operativno izvedbo vseh aktivnosti na področju kakovosti in je podpora vodstvu pri sprejemanju odločitev za izboljšave. Izpostavila je celovit sistem spremljanja in zagotavljanja kakovosti, ki vključuje:

1. Pravilnike:
Poslovnik kakovosti, v katerem so opredeljeni notranji postopki vzpostavljanja in zagotavljanja kakovosti;
Pravilnik o merjenju zadovoljstva deležnikov in dajanju predlogov za izboljšave.

2. Cilje komisije za kakovost.

3. Program dela FKPV za vsako študijsko leto.

4. Izvajanje letne samoevalvacije v skladu z zakonskimi predpisi, merili, evropskimi standardi in Strategijo FKPV in pripravo Samoevalvacijskega poročila za vsa področja delovanja fakultete:
– vpetost v okolje;
– delovanje fakultete;
– kadri;
– študenti;
– materialni pogoji;
– zagotavljanje kakovosti;
– organizacija in izvedba izobraževanja.
V samoevalvacijskem poročilu so izpostavljene prednosti, pomanjkljivosti in napredek ter priporočila za izboljšave, ki so osnova vodstvu za odločitve.

5. Letno analizo anket, s katerim merimo zadovoljstvo vseh deležnikov.

6. Letni pregled realizacije ciljev iz Strategije FKPV 2009-2013.

7. Informiranje vseh deležnikov in širše javnosti z objavo na spletni strani in s predstavitvijo pomembnejših aktivnosti na sejah organov upravljanja.

Mejniki
Komisija za samoevalvacijo je bila ustanovljena v študijskem letu 2005/2006 in je sprejela cilje in kriterije za doseganje ciljev, ki so bili osnova za delo komisije. V letu 2011 se je preimenovala v Komisijo za kakovost ter sprejela nove cilje. V tem letu so se 4 visokošolske učiteljice in ena strokovna delavka udeležile usposabljanja Nakvis za neodvisne eksperte in predstavnike visokega šolstva s področja zagotavljanja kakovosti v visokem šolstvu. S tem smo prejeli smernice in priporočila za kakovostno delo, ki smo jih še dopolnili na drugem usposabljanju v letu 2012.

Načrti
V zadnjem obdobju so aktivnosti usmerjene zlasti v pripravo na zunanjo evalvacijo študijskih programov, ki je del postopka za podaljšanje akreditacije in jo vsakih 7 let izvaja Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu. Prvo zunanjo evalvacijo pričakujemo v letu 2014 za študijski program Komerciala 1.

Notranjo kulturo kakovosti FKPV nameravamo nadalje razvijati z še izboljšanim sistemom spremljanja in zagotavljanja kakovosti, ki vključuje vse deležnike in standardizirane ter informacijsko podprte sisteme zajemanja in obdelave podatkov, usposabljanje notranjih presojevalcev ter sistematično uvajanje izboljšav. Usmerili se bomo na analizo in prenovo študijskih programov in dodatno ponudbo izbirnih predmetov. Hkrati načrtujemo tudi mednarodno evalvacijo študijskega programa Turizem 1, katere osnovni namen je dobiti neodvisen pogled evropsko priznane akreditacijske institucije. Rezultat vseh aktivnosti bo izboljšanje kakovosti na vseh področjih delovanja FKPV.

Osnovni podatki

Spletna stran: Kakovost FKPV

Člani komisije za kakovost:
Irena Slemenšek, univ. dipl. ekon., predsednica
doc. dr. Anita Goltnik Urnaut, članica
mag. Vera Smodej, članica
Božena Petrušič, dipl. ekon., članica
Viktoriya Hrebenkina, članica študentka

Kontaktni podatki:
Irena Slemenšek, univ. dipl. ekon.
irena.slemensek@fkpv.si 

 

Prijavite se na naše e-novice

Bodite obveščeni in se prijavite na naše e-novice

© 2016 - 2024

Fakulteta za komercialne in poslovne vede

, vse pravice pridržane. | Piškotki