Dodiplomski študijski program Poslovne vede I


Visokošolski strokovni študij I. stopnje POSLOVNE VEDE I

trh

Novost v študijskem letu 2025/26

Vabimo vas k vpisu v nov visokošolski študijski program Poslovne vede I, ki združuje najboljše vsebine iz dosedanjih štirih programov I. stopnje ter uvaja novo smer Menedžment socialnih dejavnosti.

Program ponuja sodobno zasnovan predmetnik, ki v prvem letniku zagotavlja temeljna znanja poslovnih ved, v nadaljevanju pa poglobljeno strokovno izobraževanje na izbrani smeri. Študij vam omogoča pridobitev kompetenc za sodobne izzive na področju komerciale, turizma, poslovne informatike, varnostnega menedžmenta ali menedžmenta socialnih dejavnosti.

Program je zasnovan tako, da študentom omogoča pridobitev obsežnega znanja in veščin s področja poslovanja organizacij ter razvoj sposobnosti za uspešno obvladovanje sprememb in oblikovanje lastne kariere.

Pridružite se programu, ki odpira vrata v prihodnost!

 3 leta

 180 ECTS

izredni študij

hibridni študij

študij na daljavo

izpiti na enotah Celje, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Murska Sobota, Slovenj Gradec

Smeri študija

diplomirani ekonomist (VS)/diplomirana ekonomistka (VS)

diplomirani poslovni informatik (VS)/diplomirana poslovna informatičarka (VS)

diplomirani organizator  v turizmu (VS)/diplomirana organizatorka v turizmu (VS)

diplomirani varnostni menedžer (VS)/diplomirana varnostna menedžerka (VS)

diplomirani menedžer socialnih dejavnosti (VS)/diplomirana menedžerka socialnih dejavnosti (VS)

1. letnik
Ekonomika poslovnega sistema
Statistika
Poslovno komuniciranje in timsko delo
Prvi tuji jezik I – angleški
Poslovna informatika
Pravo družb in poslovno pravo
Osnove menedžmenta
Osnove trženja

2. letnik
Podjetništvo
Upravljanje s kadri
Šest obveznih predmetov smeri

3. letnik
Dva obvezna predmeta smeri
Dva izbirna predmeta smeri
Prosto izbirni predmet
Strokovna praksa
Diplomska naloga ali dva diplomska izpita

Več o predmetniku na podstraneh smeri.

Kako dolgo traja dodiplomski študij in kakšno izobrazbo pridobim?

Program Poslovne vede I traja 3 leta. Z zaključkom programa pridobite 7. raven izobrazbe po slovenskem ogrodju kvalifikacij.

Strokovni naslov, ki ga študentje pridobijo ob diplomiranju je:
– smer Komerciala: diplomirani ekonomist (VS)/diplomirana ekonomistka (VS)
– smer Poslovna informatika: diplomirani poslovni informatik (VS)/diplomirana poslovna informatičarka (VS)
– smer Turizem: diplomirani organizator turizma (VS)/diplomirana organizatorka turizma (VS)
– smer Varnostni menedžment: diplomirani varnostni menedžer (VS)/diplomirana varnostna menedžerka (VS)
– smer Menedžment socialnih dejavnosti: diplomirani menedžer socialnih dejavnosti (VS)/diplomirana menedžerka socialnih dejavnosti (VS)

Kdaj bodo naslednji informativni dnevi?

Informativni dnevi so v mesecu februarju, juniju, avgustu in septembru. Točni termini in prijava.

Podrobno vam bomo predstavili naše študijske programeorganizacijo in prednosti študija na FKPV, pogoje vpisa, možnosti priznavanja že pridobljenega znanja in vse, kar boste od nas želeli izvedeti. Informativni dnevi se izvajajo v živo v Celju in hkrati na daljavo preko Zoom-a.

Informacije v zvezi s študijem na FKPV lahko dobite vsak dan tako, da pokličite: 03/428 55 46 ali pišite na dodiplomski@fkpv.si.

Priznavanje predmetov, znanj in prakse

Priznavanje izpitov, prakse in drugih znanj ureja Komisija za študijske zadeve dodiplomskega študija (KŠZDŠ), ki zaseda vsak zadnji delovni dan v mesecu.

Priznavanje izpitov

V skladu s Pravilnikom o preverjanju in ocenjevanju znanja na FKPV lahko študent zaprosi za priznavanje izpitov, opravljenih v drugih visokošolskih programih, če ti ustrezajo vsaj 70 % vsebini, obsegu in zahtevnosti predpisanih kompetenc. Izpiti se priznajo v celoti ali delno glede na skladnost učnih načrtov. Vloga za priznavanje izpitov mora vsebovati potrdilo o opravljenih izpitih, učni program predmeta, potrjen s strani šole in potrdilo o plačilu vloge. Do vloge študent dostopa preko spletnega referata.

Priznavanje prakse

Priznavanje prakse na osnovi vloge študenta opravi organizator prakse, predlog pa potrdi KŠZDŠ. Praksa se v celoti prizna diplomantom višjih strokovnih šol ustreznih smeri in študentom z najmanj 2 leti ustreznih delovnih izkušenj. Praksa se delno prizna študentom, ki imajo manj kot 2 leti ustreznih delovnih izkušenj. V tem primeru opravijo del predpisanih ur prakse v podjetju, pisno poročilo o praksi in oddajo vlogo z ustreznimi dokazili. Do vloge študent dostopa preko e-učilnice.

Priznavanje neformalno pridobljenega znanja in spretnosti

FKPV lahko prizna znanja in spretnosti, pridobljene z neformalnim ali izkustvenim učenjem. Postopek priznavanja neformalno pridobljenega znanja in spretnosti se prične na zahtevo študenta, ki v referat vloži pisno vlogo na obrazcu, do katere dostopa preko spletnega referata in kateri priloži vsa ustrezna dokazila. Za priznavanje neformalno pridobljenega znanja in spretnosti lahko zaprosijo študenti, ki želijo, da se jim neformalno pridobljeno znanje in spretnosti upoštevajo kot pogoj za vpis ali kot del obveznosti študijskega programa, v katerega so že vpisani.
Na podlagi dokumentacije, ki vključuje tudi mnenje nosilca predmeta, se KŠZDŠ odloči o priznavanju celotne ali delne študijske obveznosti pri posameznem predmetu in o ostalih obveznostih. Opisani kriteriji veljajo za priznavanje znanja, pridobljenega v Sloveniji in v tujini.

Imam končano višjo šolo - v kateri letnik se lahko vpišem in kaj se mi prizna?

Če se vpisujete po merilih za prehode, lahko zaprosite za individualen pregled študijskih obveznosti. V postopku bomo ocenili, kateri predmeti se vam lahko priznajo in katere obveznosti morate še opraviti. Na podlagi pregleda bomo določili tudi letnik vpisa ter pripravili informativno šolnino ali dogovor o finančnih obveznostih.

Za pregled nam pošljite e-pošto na dodiplomski@fkpv.si. Priložite potrdilo o opravljenih predmetih višje šole in v sporočilu navedite, za kateri program se zanimate.

Za izvedbo vpisa je nato potrebno oddati prijavo preko spletnega portala eVŠ.

Kako je organiziran študij?

Študij je zasnovan tako, da je prijazen do zaposlenih in študentov z drugimi obveznostmi. Predavanja praviloma potekajo 2x tedensko v popoldanskem času (16.30-19.45) in so organizirana v obliki strnjenih vsebinskih sklopov, kar pomeni, da se študenti hkrati osredotočajo le na en predmet. Študij se izvaja hibridno, kar omogoča kombinacijo udeležbe na predavanjih v živo in dostopa do posnetkov predavanj. Posnetki predavanj so na voljo skozi celotno študijsko leto, kar omogoča prilagodljivost pri študiju in pripravi na izpite.

Študenti imajo vključena študijska gradiva v šolnino, kar dodatno olajša načrtovanje študija. Praktično usmerjenost študija podpirajo gostujoči strokovnjaki in študijski obiski v podjetjih. FKPV omogoča priložnosti za mednarodne izmenjave in prakso prek programa Erasmus+.

So programi javnoveljavni in akreditirani?

Vsi naši študijski programi so javnoveljavni in akreditirani in omogočajo nadaljnje izobraževanje/delo doma in v tujini.

Napredovanje v višji letnik, ponavljanje...

Izredni študent napreduje v 2. letnik, če zbere vsaj 20 (od 60) KT in ima v celoti poravnano šolnino. Za napredovanje v 3. letnik mora imeti vsaj 80 (od 120) KT in poravnano šolnino. Vpis brez zadostnega števila KT (v višji letnik) lahko odobri Komisija za študijske zadeve dodiplomskega študija na osnovi vloge študenta.

Prakso mora študent opraviti do prijave zagovora diplomske naloge ali do pristopa k zadnjemu diplomskemu izpitu.

Temo diplomske naloge lahko študent prijavi, če mu ne manjkata več kot dva izpita.

Do zagovora diplomske naloge mora študent opraviti vse obveznosti študijskega programa. Študij zaključi s pripravo in uspešnim zagovorom diplomske naloge ali opravljanjem dveh diplomskih izpitov (8 KT). S tem skupaj zbere 180 KT in pridobi strokovni naslov diplomirani ekonomist (VS)/diplomirani poslovni informatik (VS)/diplomirani organizator v turizmu (VS)/diplomirani varnostni menedžer (VS)/diplomirani menedžer socialnih dejavnosti (VS).

Študentu pripada absolventski staž skladno z veljavno zakonodajo.

Ponavljanje letnika: študent, ki ni izpolnil pogojev za napredovanje, lahko ponavlja letnik. V celotnem študiju lahko samo enkrat ponavlja letnik brez plačila šolnine. V tem primeru plača le stroške ponovnega vpisa po veljavnem ceniku.

Iz upravičenih razlogov se status študenta lahko tudi podaljša, vendar največ za eno leto:

  • če študent ne zaključi študija na študijskem programu prve ali druge stopnje v 12 mesecih po zaključku zadnjega semestra,
  • če se med študijem ne vpiše v naslednji letnik oziroma semester.

Študentke matere, ki v času študija rodijo, in študenti, ki v času študija postanejo očetje, imajo pravico do podaljšanja študentskega statusa za eno leto za vsakega živorojenega otroka.

Če študent ni opravil vseh izpitov, izgubi status in je do diplomiranja vpisan evidenčno.

Kakšni so cilji programa?

Študijski program Poslovne vede I je zasnovan za vse, ki želite pridobiti praktična znanja in strateške veščine za uspešno delo v dinamičnem poslovnem okolju. Program vas opremi za načrtovanje, organizacijo, vodenje in nadzor ključnih funkcij v podjetjih in neprofitnih organizacijah, hkrati pa spodbuja razvoj podjetniške miselnosti.

Kaj boste pridobili?

  • Pripravljenost na samostojno in ustvarjalno delo na vodilnih položajih.
  • Sposobnost reševanja kompleksnih strokovnih izzivov z uporabo znanstvenih metod.
  • Kritično razmišljanje, timsko delo in učinkovite komunikacijske veščine.
  • Temeljna znanja za samozaposlitev in nadaljevanje študija na magistrski ravni.
  • Razumevanje globalnih gospodarskih, političnih in družbenih procesov.

Prijavite se na naše e-novice

Bodite obveščeni in se prijavite na naše e-novice

© 2016 - 2025

Fakulteta za komercialne in poslovne vede

, vse pravice pridržane. | Piškotki