Študenti z manj priložnostmi


Študenti iz okolij z manj možnostmi bodo lahko zaprosili za dodatna finančna sredstva programa Erasmus+.

Študenti, ki izpolnjujejo pogoje ene izmed 8 skupin udeležencev z manj priložnostmi bodo lahko zaprosili za dodatna finančna sredstva programa Erasmus+.

1. Posebne potrebe: telesni, duševni, intelektualni ali senzorični primanjkljaji, npr. invalidnosti, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni itn.

Dokazila: status študenta s posebnimi potrebami oz. študenta invalida (Sklep Komisije za študijske zadeve FKPV o odobritvi posebnega statusa) za študijsko leto, v katerem udeleženec odhaja na mobilnost.

2. Zdravstvene težave: zdravstvene težave, vključno s hudimi oz. kroničnimi boleznimi ali kakršnimi koli drugimi telesnimi ali duševnimi stanji.

Dokazila: mnenje zdravnika oz. zdravniško potrdilo z opisom in trajanjem bolezni, ki ne sme biti starejše od 3 mesecev.

3. Kulturne razlike: posamezniki/-ce z migrantskim ali begunskim ozadjem, novo prispeli migranti/ke pripadniki/ce nacionalne ali etnične manjšine, uporabniki/ce znakovnega jezika, posamezniki/ce s težavami pri jezikovnem prilagajanju in kulturni vključenosti itn.

Dokazila: dokazilo, da udeležencu Slovenija nudi mednarodno zaščito, dokazilo, da je udeleženec predstavnik Romske skupnosti, dokazilo, da je udeleženec pripadnik nacionalne ali etnične manjšine, dokazilo, da je udeleženec uporabnik znakovnega jezika ali ima težave pri jezikovnem prilagajanju …  POMEMBNO: Do dodatka za študente z manj priložnostmi so na podlagi kulturnih razlik upravičeni vsi redno vpisani tuji študenti, prošnji je treba priložiti dokazilo o stalnem prebivališču v matični državi udeleženca.

4. Ovire, povezane z diskriminacijo: diskriminacija povezana s spolom (spolna identiteta, izražanje spola itn.) starostjo, etnično pripadnostjo, religijo, prepričanjem, spolno usmerjenostjo, invalidnostjo ali presečnimi dejavniki (kombinacija ene ali več omenjenih diskriminatornih ovir).

Dokazila: dokazilo o diskriminatornih ovirah.

5. Ekonomske ovire: ekonomska prikrajšanost, tj nizek življenjski standard, nizek dohodek, in osebe, ki morajo ob izobraževanju delati za preživetje, so odvisne od sistema socialnega varstva, so dolgotrajno brezposelne, živijo v negotovih razmerah ali revščini, so brezdomci/ke v dolgovih ali imajo finančne težave itn.

Dokazila: dokazilo, da ima udeleženec ali eden od otrok oz. staršev kakršno koli odločbo Centra za socialno delo (CSD, tj. državna štipendija, denarna socialna pomoč, otroški dodatek, dodatek za velike družine, varstveni dodatek, subvencija vrtca, subvencija najemnine, ipd.), odločbo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), odločbo Zavoda RS za šolstvo (ZRSŠ) ali Zavoda za pokojninsko zavarovanje (ZPIZ), dokazilo, da je udeleženec ali eden od otrok oz. staršev v osebnem stečaju …   V kolikor ima udeleženec stalno bivališče v občinah, v katerih je indeks povprečne bruto plače na prebivalca nižji od 85 (za zadnje razpoložljivo leto podatkov), na spletni strani Statističnega urada RS udeleženec preveri indeks za občino svojega stalnega prebivališča in prijavi priloži posnetek zaslona.  V primeru, da je udeleženec oddal vlogo za pridobitev kakršne koli odločbe in odločba še ni bila izdana, lahko prijavi izjemoma začasno predloži potrdilo o vloženi vlogi (v tem primeru mora udeleženec odločbo predložiti naknadno).

6. Družbene ovire: omejene socialne kompetence, asocialna ali visoko tvegana vedenja, storilci/ke kaznivih dejanj, uporabniki/ce drog ali alkohola ali socialna marginalizacija, študentje starši skrbnik/ce, rejnik/ice ali sirota oziroma oseba, ki je živela ali živi v institucionalni oskrbi

Dokazila: dokazilo, da je udeleženec starš skrbnik, rejnik ali sirota oz. oseba, ki je živela ali živi v institucionalni oskrbi, dokazilo, da udeleženec izhaja iz enostarševske družine (do dopolnjenega 26. leta starosti).

7. Ovire, povezane s sistemi izobraževanja in usposabljanja: posamezniki/ce ki so zgodaj izstopili iz sistemov izobraževanja in usposabljanja, nizko kvalificirani odrasli, težave ki so posledica izobraževalnih sistemov, ki ustvarjajo strukturne ovire ali ne upoštevajo v celoti posebnih potreb posameznika/ce.

Dokazila: status študenta vrhunskega športnika, priznanega umetnika, študenta funkcionarja ali status študenta, ki zaradi posebnih okoliščin potrebuje prilagojene pogoje za izobraževanje (Sklep Komisije za študijske zadeve FKPV o odobritvi posebnega statusa) za študijsko leto, v katerem udeleženec odhaja na mobilnost.

8. Geografske ovire: življenje v oddaljenih ali podeželskih območjih, na majhnih otokih ali v obrobnih/najbolj oddaljenih regijah, v predmestjih, v območjih z manj storitvami (omejen javni prevoz, slaba infrastruktura) ali manj razvitih območjih v tretjih državah itn.

Dokazila: dokazilo o geografskih ovirah.

 Rok oddaje vloge za dodatek za študente iz okolij z manj možnostmi je 30 dni pred začetkom mobilnosti udeleženca.

Študenti za več informacij o možnostih pridobitve dodatka k Erasmus štipendiji kontaktirajo koordinatorko mobilnosti Petro Golob na e-poštnem naslovu: erasmus@fkpv.si.

Višina dodatka

  • 250 EUR/mesec za fizično dolgotrajno mobilnost z namenom praktičnega izobraževanja,
  • 150 EUR za 15-30 dnevno obdobje fizične mobilnosti (kombinirana-kratkotrajna mobilnost)
  • 100 EUR za 5-14 dnevno obdobje fizične mobilnosti (kombinirana-kratkotrajna mobilnost)

Prijavite se na naše e-novice

Bodite obveščeni in se prijavite na naše e-novice

© 2016 - 2025

Fakulteta za komercialne in poslovne vede

, vse pravice pridržane. | Piškotki