»Dosežki, ki ženejo« – prvomajska nagrada študentu FKPV Dragu Paplerju
»Zaposleni ste srce in možgani podjetja in vaše ideje ustvarjajo prihodnost delovnih mest v podjetju«, je na priznanju dr. Dragu Paplerju zapisala predsednica Sveta gorenjskih sindikatov Nežka Bozovičar. Na prvomajskem praznovanju na Joštu nad Kranjem so 3.500 udeležencev nagovorili predsednica gorenjskih sindikatov Nežka Bozovičar, župan mestne občine Kranj Boštjan Trilar in predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Prireditev, ki je namenjena praznovanju dela in njegovih dosežkov so letos nadgradili s podelitvijo prvomajskih nagrad z naslovom »Dosežki, ki ženejo« za izjemne dosežke delavcev, ki so s svojim delom, trudom, odrekanjem, pronicljivostjo, energijo in voljo dosegli rezultate, ki niso ostali neopaženi.
Gorenjsko prvomajsko nagrado je prejel tudi študent doktorskega študijskega programa tretje stopnje Poslovne vede na Fakulteti za komercialne in poslovne vede, dr. Drago Papler. V obrazložitvi je bilo opisano njegovo izjemno delo v 35-letni poklicni poti, kjer je deloval na treh področjih v skupini Elektro Gorenjska: v distribuciji (1980-2000), v prodaji električne energije (2001-2006) in v proizvodnji električne energije (od leta 2006 dalje).
»Podjetje so ljudje, je Papler zapisal v prvi knjigi o Elektru Gorenjska 1990-2000 in to vseskozi poudarja skozi delo, ustvarjalnost in odnose. V Elektru Gorenjska, kjer se je zaposlil leta 1980 kot elektrotehnik, je deloval 20 let na področju priprave dela in tehnične komerciale investicij distribucijskega omrežja. Od ustanovitve Sindikata Elektro Gorenjska v okviru Sindikata distribucije Slovenije, povezanega v SGS, je deloval kot poverjenik za Elektro Kranj, sodeloval je v Svetu delavcev in mu predsedoval ter kot predstavnik zaposlenih sodeloval v Nadzornem svetu podjetja.
Delavska participacija je bila njegov moto pri koordinacijskem sodelovanju med več sindikati v podjetju in v svetu delavcev kot organom vseh zaposlenih. V njegovem mandatu predsednika Sveta delavcev Elektro Gorenjska (2003-2006) in predsednika Sveta delavcev Gorenjskih elektrarn (2010-2014) je bil med drugim podpisan Participacijski dogovor o sodelovanju med Svetom delavcev in upravo podjetja ter sprejeta nova sistemizacija delovnih mest ter razširjeno vsebinsko področno delovanje z večjo vključitvijo zaposlenih v pododbore.
Nenehno iskanje novih izzivov mu je postala stalnica na delovnem in poklicnem področju. Po odprtju trga z električno energijo se je ukvarjal z marketingom in prodajo. Od leta 2006 je bil vodja službe in kasneje organizacijske enote za investicije in razvoj v podjetju Gorenjske elektrarne, kjer mu je bil ob rednem vzdrževanju obstoječih elektrarn cilj izgradnja novih proizvodnih naprav na obnovljive vire energije. Med drugim je vodil projekt prenove hidroelektrarne Lomščica, izgradnjo prvih sončnih elektrarn, vpeljal prodajo ekološkega energenta – lesnih peletov, vodil promocijske, osveščevalne in izobraževalne projekte ter organiziral Forum obnovljivih virov energije. V podjetje je kot svetovalec za raziskave in razvoj ter predstavnik vodstva za kakovost vpeljal projekt uvajanja sistema vodenja kakovosti po standardu ISO 9001:2008 leta 2014 in leta 2016 implementiral v sistem še standard ISO 50001:2011 za upravljanje z energijo. Aktivno sodeluje v strokovnem združenju elektroenergetikov CIGRE-CIRED.
Z vztrajnostjo je prehodil študijsko pot od elektrotehnika do doktorja znanosti. Ima interdisciplinarna znanja, šest poklicev, po duši pa mu je blizu tudi publicistika. Z raziskavami deluje na področju znanosti, kot docent je vključen v pedagoško delo na področju ekonomije in energetike.
Posebno pozornost posveča zgodovini elektrifikacije in razvoju elektroenergetike, domoznanskim in kulturnim vsebinam. Zadnja monografija z naslovom Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991, ki je izšla januarja 2017, je tretja samostojna avtorjeva knjiga in dvajseta knjiga v soavtorstvu, ki zaokroža njegovo tematsko širino publicističnega, strokovnega in znanstvenega dela,« je zapisano v obrazložitvi.
Foto: Iztok Štular